Zdraví

 

Tato poznámka by v postatě měla být už v mýtech, ale protože se jedná o jednoznačný fakt, je i zde.

E-kouření


Kouření e-cigarety je, u většiny kuřáků, rozhodně zdravější, než kouření normální cigarety. Bohužel díky nikotinu, kvůli kterému kuřák kouří, se e-cigareta nestává zdravotně nezávadnou.(Neplatí u e-kuřáků, kteří kouří e-cigaretu s náplní bez nikotinu.) Odpadá sice tisíce látek, které vzniklají při hoření tabáku a cigaretového papíru, nicméně nikotin zůstává. No a nikotin je sám o sobě dost velký problém. Pojďme si o něm říct ty nejzásadnější informace. 

Nikotin


Je vysoce návyková psychoaktivní látka a jedna z nejnávykovějších drog vůbec, která si v procesu vytváření závislosti, může směle podat ruku s takovým svinstvem jako je např. heroin či kokain.

Jde o tzv. rostlinný alkaloid získávaný s listů tabáku, jehož smrtelná dávka je 50-60mg.

První příznaky závislosti(abstinenční příznaky) se u většiny kuřáků objevují již při vykouření 80.-100. cigarety a po dvou letch kouření je již u 85% kuřáků závislost na nikotinu takřka nevyhnutelná.

Z plic do mozku se dostává již v rozmezí 7-10 sekund, přičemž: uvolňuje dopamin(látka navozující blažený pocit), zrychluje činnost srdce, stahuje srdeční cévy, způsobuje vysoký krevní tlak, způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu v krvi(samozřejmě toho špatného), brání imunitnímu systému v likvidaci patologických buněk, napomáhá prorůstání cév v nádorech, no a malé pozitivum na závěr, u kuřáků zlepšuje soustředění, zvyšuje výkonnost a uvolňuje adrenalin z nadledvinek(to nemusí být vždy pozitivem).

Po určité době již kuřák přestává cítit onen blažený pocit, který nikotin způsobuje a kouří jen a pouze kvůli závislosti. Nutí ho k tomu nepříjemné abstinenční příznaky a snaha se jim vyhnout.Abstinenční příznaky jsou: neodolatelná touha po cigaretě, špatné soustředění, podrážděnost, nespavost, hlad, neklid, bolesti hlavy, křeče, nevolnost, závratě, třes.

Toto je v kostce vliv e-kouření, potažmo nikotinu, na lidský organismus. Další podrobnosti jsem již zařadil do kategorie Mýty, kde se podíváme i na složení cigaretového dýmu. 

 

Diskuse

Za e-cigareta fans
Rumlik

 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah