• Reklama
FastTech
 
 

TC - kontrola teploty na spirálce

Vše co je v podstatě krabička s baterií.

Moderátoři: dlouhejbil, Grif, jura-p

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod jarda1258 » stř 21. bře 2018 22:03:32

Ahoj, mám dotaz k nastavení.
Mám rád studený kouř (MTL) žádný kopanec do plic.
Siren v2 + Pico s liškou. Motám na 8otáček 316(26ga) na CW25. Změřím odpor (obyč. měřák od Eleaf) naměřím 0,62. V lišce nastavím TFR ovládání teploty, zamknu odpor na 0,62. Jdu do sledování teploty a potahnu.
Teď mám pár otázek:
1/ namotám nasadím a než dám vatu rozžhavím několikrát spirálku - je to správně a proč se vypaluje?
2/ nastavení v lišce (teplota nastavena na 195C) - když jdu do sledování zařízení a potahnu co je správně? Teplota stoupá až na 195C ( do protection) nebo teplota se drží na cca. 90C nebo postupně ladím odpor tak aby teplota stoupala na cca. 180C do konce potahu.

děkuji za reakce
jarda1258
e-Holátko teoretik
e-Holátko teoretik
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 31. srp 2014 20:15:02

Reklama

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod Profivapers » čtv 22. bře 2018 8:38:04

Je to správně i když vypalovat nemusíš, pokud máš otočky spirálky od sebe. Pokud je spirálka s otočkami u sebe, žhaví se na sucho proto, aby se vytvořily izolační oxidy. Ty od sebe otočky spirálky izolují, aby se netvořily mezizávitové zkraty.
A pak se před prvním použitím přežhavuje spirálka taky pro očistu od výrobních nečistot. Ale není to vyloženě nutné a třeba při využití Osteo chirurgického drátu to není vůbec třeba, protože je čištěn už z výroby. Po čase se pak přežhavuje spirálka pravidelně pro zbavení se od z provozu napálené krusty.

Když budu mít ještě chvilku čas ťukat z mobilu, zkusím ti později odpovědět i druhou otázku, pokud tak nikdo neučiní.

Edit: A nebo ne. Je tady několik set registrovaných uživatelů, kolem dvousetpadesáti aktivních denně a čtyři moderátoři. Dělejte taky něco, co stále já, ještě navíc když už ani nevapuji. :chuckle :hi
Uživatelský avatar
Profivapers
Nezbedný kamna
Nezbedný kamna
 
Příspěvky: 4187
Registrován: sob 08. čer 2013 4:40:39
Bydliště: Na louce
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod Jirkator » čtv 22. bře 2018 17:27:19

O fungování TC je toho v tomto vlákně popsáno přes 70 stran, není už co víc vysvětlovat. Stačí nebýt líný a číst.

[ Post made via Android ] Obrázek
Existuje plno způsobů jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.
Vapuji od 8.2.2012, ale kromě zdraví jsem neušetřil nic.
Uživatelský avatar
Jirkator
e-Sentinel
e-Sentinel
 
Příspěvky: 1912
Registrován: úte 06. srp 2013 13:05:46
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod jarda1258 » čtv 22. bře 2018 18:17:03

Profivapers - děkuji za objasnění , třeba nejdeš chuť a čas a objasníš i druhou otázku

Jirkator - samozřejmě jsem očekával že se najde někdo z koho vypadne odopěd srovnatelná vahou asi jako spam. Být zde většina lidí jako ty (tedy aspoň v tomto konkrétním případě), tak to je vždy jen založené vlákno s prvním příspěvkem typu " jestli vás to zajímá- hledejte na google tam je informací spousta". Protože proč o tom psát znovu na foru když už to někde na netu je (pročteno 35 stran a stále nemám jasnou odpověď). Když nechceš pomoct šetři prsty a rovnou nic nepiš, zbytečně tak zasíráě SQL.
jarda1258
e-Holátko teoretik
e-Holátko teoretik
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 31. srp 2014 20:15:02

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod pe.ne » čtv 22. bře 2018 19:50:52

Ad 2 - první část je správně. Mod si načte studený odpor a při žhavení stoupá teplota až k té nastavené, kde mod začne omezovat výkon a tím drží nastavenou teplotu.
Druhá část je špatně, pokud vystoupá jen k takto nesmyslně nízké teplotě, byl odpor načten na teplé spirálce.
Třetí část - ladění. No výzkumům se meze nekladou, ale je-li potřeba takto ladit, něco je špatně (mezizávitové zkraty, nestabilní sestava - třeba povolený pin, ... možností je více) a je lepší vzít to znova od začátku.
Pokud si nejsi jistý správným a stabilním sestavením/nastavením, existuje možnost kontroly. Udělej všechno až do okamžiku zakápnutí vaty liquidem. Místo něj použij obyč vodu. Ve sledování zařízení pak musí teplota vystoupat na cca 100° C. Pokud je to v pořádku, můžeš vyměnit vatu a použít liquid.

[ Post made via Android ] Obrázek
Uživatelský avatar
pe.ne
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 306
Registrován: pon 19. zář 2016 2:34:51

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod Profivapers » čtv 22. bře 2018 19:54:59

jarda1258 píše:2/ nastavení v lišce (teplota nastavena na 195C) - když jdu do sledování zařízení a potahnu co je správně? Teplota stoupá až na 195C ( do protection) nebo teplota se drží na cca. 90C nebo postupně ladím odpor tak aby teplota stoupala na cca. 180C do konce potahu.

Inu… Nastavuješ výkon a teplotu. Odpor neladíš. Nastavenou teplotu si představ jako strop - limit, kterého nastaveným výkonem můžeš, ale nemusíš vždy dosáhnout.
Pokud bude nastavený výkon dostatečně vysoký, abys dosáhl nastavené teploty za všech okolností, které mohou nastat při běžném provozu, bude se ti prakticky teplota po náběhu pohybovat stále okolo té teploty nastavené. Pokud bude nastavený výkon nižší, můžeš nastavené teploty (teplotního stropu) dosahovat jen za určitých okolností (sušší spirálka) a s běžně zásobenou spirálkou v podstatě vapuješ na nastavený výkon - teplotním stropem si jen hlídáš spirálku proti vysychání / spálení.
Uživatelský avatar
Profivapers
Nezbedný kamna
Nezbedný kamna
 
Příspěvky: 4187
Registrován: sob 08. čer 2013 4:40:39
Bydliště: Na louce
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod Jirkator » pát 23. bře 2018 9:15:19

jarda1258 píše:...samozřejmě jsem očekával že se najde někdo z koho vypadne odopěd srovnatelná vahou asi jako spam...

Tak dobrá. Zkusím to česky, pomalu a znovu. TC = teplotní kontrola, to znamená, že se grip snaží dosáhnout požadované teploty. Pokud si nastavíš 220°C, tak se pokouší s větším, či menším úspěchem udržet teplotu 220°C a ne 90°C. To je jaksi logické, že? Požadovanou teplotu dosahuje tím, že zvyšuje nebo snižuje proud, kterým krmí spirálku s přihlédnutím k výchozímu odporu, který se pak při žhavení mění s měnící se teplotou spirálky. Proto je potřeba uzamknou odpor, nebo-li stanovit výchozí hodnotu odporu, se kterou pak elektronika pracuje. Elektronika pak na základě toho, že zná materiál spirálky, pak reguluje výstupní proud, jehož potřebnou hodnotu si vypočítá na základě rozdílu mezi výchozí hodnotou odporu a momentální hodnotou odporu při žhavení a snaží se přiblížit hodnotě, která odpovídá požadováným °C. Elektronika prostě ví, že když je odpor SS spirálky při 25°C 1Ω, tak při 220°C to bude například 1,09Ω a pere tam proud, dokud to nemá těch 1,09Ω a pak za stálého přeměřování odporu přidává nebo ubírá volty tak, aby tu hodnotu udržel. Pokud ale nastavíš maximální použitelný výkon jen 10W, tak se spirálka nedokáže s tak nízkým výkonem ohřát natolik, aby měla těch 220°C, ale má jen třeba 90°C. Ta regulace teploty, není v podstatě ani tak regulací teploty, jako regulací hodnoty odporu měnící se na základě teploty materiálu.
Jak prosté.
Existuje plno způsobů jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.
Vapuji od 8.2.2012, ale kromě zdraví jsem neušetřil nic.
Uživatelský avatar
Jirkator
e-Sentinel
e-Sentinel
 
Příspěvky: 1912
Registrován: úte 06. srp 2013 13:05:46
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod jarda1258 » pát 23. bře 2018 17:25:46

Děkuji všem za rady
jarda1258
e-Holátko teoretik
e-Holátko teoretik
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 31. srp 2014 20:15:02

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod Jaarda » pát 23. bře 2018 18:25:39

Jirkator: Tak takhle polopaticky a srozumitelně jsem o funkci TC ještě nečetl :yes :yes :clap :clap
RIDE TO LIVE - LIVE TO RIDE «GeekVape Aegis + Dvarw MTL » «GeekVape Aegis + Precisio»
Uživatelský avatar
Jaarda
Kuřák fajnšmekr
Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 84
Registrován: úte 16. kvě 2017 17:05:10
Bydliště: Moravská Třebová
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod KoXz » čtv 08. zář 2022 13:06:58

Ahoj. Prohledal jsem vlakno a vlastne asi cely forum, ale nedari se mi najit tcr hodnoty pro nife48, nife52.. (neco jsem nasel pomoci googlu, ale hodnoty se dost ruzni)
Nevite treba nejaky web, do ktereho zadam konkretni typ dratu a vyplivne mi hodnotu tcr? Nic takoveho jsem nenasel. Vsude je to samej nerez, titan, nikl.. Ale o nife se moc nemluvi, pritom je to tak fajn drat :-)
KoXz
e-Holátko
e-Holátko
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16. zář 2012 15:13:38

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod korwin » čtv 08. zář 2022 15:14:45

https://www.steam-engine.org/wirewiz
Najdeš pod položkou NiFe nebo Nifethal52... hodnota TCR se pohybuje kolem 400+/-
Uživatelský avatar
korwin
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř 22. dub 2015 21:56:52
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod KoXz » čtv 08. zář 2022 17:04:21

Diky, hezka/sikovna stranka :-) Nicmene nife 48 tam neni. Ty nife30-52 draty co tam jsou maj hodnoty tcr od 320 do 404 resp 500.. :D uff.. A to co jsem vygooglil pro nife48 je vetsinou 310.. Takze to vubec nedava smysl.. :/ O nic moudrejsi z toho nejsem.. :D logicky nife48 je mezi nife30 a nife52 takze by to mohlo/melo byt kolem 350-70..? Ja nevim.. Skoda ze nemam infra kameru/teplomer abych se podival, jestli je teplota spiralky spravne.. Budu si asi muset vystacit s testem na suchou vatu.. :-)
Naposledy upravil dlouhejbil dne čtv 08. zář 2022 18:01:40, celkově upraveno 1
Důvod: Předchozí příspěvek se necituje.
KoXz
e-Holátko
e-Holátko
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16. zář 2012 15:13:38

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod korwin » čtv 08. zář 2022 17:12:52

Pro NiFe48 použij tu hodnotu z NiFeAl52, procházel jsem formu a nekde jsem to tam dohledal.
BTW na jaký mód to používáš?
Uživatelský avatar
korwin
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř 22. dub 2015 21:56:52
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod KoXz » čtv 08. zář 2022 17:48:44

Takze 404? ok otestuju to :-) Mam to na starem fuchai 213 plus s custom firmwarem vortex 1.5 :-) Pred par dny jsem natrefil na nejaky vyprodej skladu a toto zarizeni se tam objevilo za par susnu :-) Tak jsem ho vzal a okamzite porusil zaruku.. :D hehe. Jinak mam yihi cip na druhym modu. A jeste mam eleaf pico dual, ktery tcr nastaveni taky zvladne, ale tam jsem to nikdy nezkousel, nejspis to nebude "bezva cip". Tam jedu jen nichrom a watty, ale kdo vi, treba tam pak taky zkusim nahodit nife :-) Ten drat jsem si zamiloval, ale chce to teplotni kontrolu, jinak je splasenej..
Naposledy upravil dlouhejbil dne čtv 08. zář 2022 18:02:12, celkově upraveno 1
Důvod: Předchozí příspěvek se necituje.
KoXz
e-Holátko
e-Holátko
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16. zář 2012 15:13:38

Re: TC - kontrola teploty na spirálce

Příspěvekod korwin » čtv 08. zář 2022 17:58:37

Tak to určitě jedině s TC, jak se ohřeje, tak vyletí odpor o 0,6-0,8 ohmu. Proto je dobrý na TC. DNA to umí v základu a Dicodes také.
Uživatelský avatar
korwin
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř 22. dub 2015 21:56:52
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

PředchozíDalší

Zpět na Box Mody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků