• Reklama
 
 

RC modely

Čímpak se zabavujete? Máte pejska, kočičku, papouška, potkana nebo rybičky? Máte zahrádku, jste kutil? Pojďte se pochlubit.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Pravidla fóra
Vkládání fotografií:
Na fóru máme mód, který vložené fotografie automaticky zmenšuje na 640x480px. Pokud ale vložíte fotografii, focenou na výšku, kde je hodnota výšky(480px) větší než šířka, tak to mód nedokáže upravit a fotografie bude velikánská jako kr*va. Fotka pak zabírá prostor jako třeba 5-6 postů. Snažte se tedy takové fotografie před vložením upravit, aby jejich výška nebyla větší než oněch 480px. U fotografií focených na šířku, nemusíte dělat úpravy žádné a mód si s jejich úpravou poradí sám.

Další info naleznete zde:Jak vložit foto-obrázek do příspěvku?

Děkujeme

Re: RC modely

Příspěvekod iqwe » stř 12. pro 2018 11:56:37

Pánové nevím, co vás vede k závěru, že jsou v packu klasické Li-Ion s nominálním napětím 3,7V, když je na přebalu uvedeno 6,4V. Je normální, že Číňan všude uvádí obecné "Li-Ion" bez ohledu na použitou chemii. Já se domnívám, že jsou v packu použity akumulátory LiFePO4 s nominálním U=3,2V. Je to potřeba zjistit.

Dal by se pack rozebrat a zjistit označení použitých článků s nebezpečím, že jsou použité nějaké "přebaly" a nezjistím nic. Druhá možnost je nabít pack přiloženou nabíječkou a změřit. Pokud tam budou standardní Li-Ion 18500, tak bude U=8,4V. Pokud LiFePO4, tak bude výsledek 7,3V.

Problém je v tom, že LiFePO4 snesou podstatně nižší nabíjecí proud. Podle výrobce může být max. nabíjecí proud nějakých 0,5 - 1A.

Pokud by výrobce použil opravdu LiFePO4, tak je otázkou proč. Nechtěl jen ušetřít na motoru? A snese potom ten motor příkon, co mu jsou schopny dodat LiPOL? Má to autíčko elektroniku, která ho před ním ochrání? :think
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Reklama

Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » stř 12. pro 2018 13:01:47

No na baterii je napsáno že je to li ion složený z článků 18500/1000mA. Já bych tomu věřil.
A motoru je úplně šumafuk jaký příkon je baterie schopná dodat, rozhodující je pouze napětí jakým je napájen. Nevěřím že tam číňan dal 3V motor a speciální regulaci. Tomu nevěříš snad ani ty. :D
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod iqwe » stř 12. pro 2018 15:21:21

Já naopak věřím, že je pravda těch 6,4V a LiIon je uvedeno jako obecné označení litiového aku. Čili, že byly použity LiFePO4 aku s nominálním napětím 3,2V o rozměru 18500/1000mAh, značené jako IFR18500. Např. něco takového, kde je uvedeno také LiIon a mají standardní nab. proud jen 200mA a maximální 0,5A:
https://www.globalsources.com/gsol/I/Li ... 1161516314

Už jen ta cena 14Kč je zajímavá :D
A nějaký regulátor tam být musí.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » stř 12. pro 2018 18:19:41

No pokud tam opravdu jsou tyto články tak max. vybíjecí proud je 1C takže motorek v té hračce bude zřejmě hodně zoufalý. :D Pak nepomůže nic než nakoupit akupaky z toho ebaye. Aby měl 100% jistotu, tak změřit napětí po nabití.
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod dlouhejbil » sob 15. pro 2018 15:29:54

Nafotil jsem všechno, co by mohlo být užitečné.
První den jsem s autem chvilku pojezdil doma a nepřišel mě vůbec slabý, „jako hračka”.
Obrázek
Obrázek

Motor je podle příručky „390” vzduchem chlazený.
Obrázek

Nechci zatím auto rozebírat, nafotil jsem ho jen zvenku.
Obrázek

Druhý den ráno ani ťuk. Vyndal jsem tu baterii a měla 2 volty. Tak hledám nabíječku a ouha, nabíječka viz příručka v balení nebyla.
Obrázek

Byla tam jen tato usb.
Obrázek
Obrázek

V příručce je psáno:
lithium baterry 1000 mAh 6,4 V
charger: „Lipo balance”.
Tak nabíjím nabíječkou od tabletu 5,2V 600mAh, do které jsem zastrčil tu z balení a to už 4 dny /ne nonstop/ a zatím ukazuje 3,2V.... Má smysl pokračovat?

Na baterii je psáno, že jsou to články 18500.
Obrázek

Sloupnul jsem obal...
Obrázek

Co s tím dál???
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » sob 15. pro 2018 18:14:34

Bile: Nabíječkou od tabletu která má výstup 5,4 V logicky nemůžeš nabít baterii která má 6,4V. Takže máš možnosti: koupit tu modelářskou nabíječku nebo použít nějakou nabíječku která umí nabíjet lixx které máš u toho auta. BACHA !!! ta baterie má 2 konektory. 1) dvoupolový….+ a - celé baterie. 2) třípolový každý článek zvlášť ….pro modelářské nabíječky s balancérem.

Já bych to řešil takhle: koupil bych modelářskou nabíječku (odkaz jsem ti poslal) Lipol dvoučlánkovou baterii co nejsilnější která tam rozměrově vleze a jeden konektor (protikus konektoru baterie) který vyměníš v autíčku..
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod iqwe » sob 15. pro 2018 18:17:45

Když už jsi to sloupl, je na článcích nějaký popis?
Těch 3,2V je na článku nebo na packu? A nabíjí to nebo je tam těch 3,2V stále?

Edit: Jardo, ta "nabíječka" k tabletu je vlastně zdroj ~230V/=5V, pro napájení nabíječky, kterou je ten kabel. V něm je nějaký násobič, který dává 7,3V pro nabití packu. Eciga se přece přes USB nabíjí stejně.
Naposledy upravil iqwe dne sob 15. pro 2018 18:23:50, celkově upraveno 1
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvekod dlouhejbil » sob 15. pro 2018 19:38:10

Na článcích není žádný popis. Celý akupak má v tuhle chvíli 3.3 V. Pomalu /hodně pomalu/ nabíjí.
Jardo konektor nabíječky je připojen na tu třížílovou koncovku. Ta dvoužílová se zastrkává do zásuvky auta.
Když ji tam dám tak se stále nepohne ani kolo.
Já bych neměl problém ji vyhodit a dát tam jinou silnější a balancer si koupit. Ale co když je v háji motor? Proto se snažím tohle nabít a zjistit jestli se pohne....ale přestávám tomu věřit.
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod iqwe » sob 15. pro 2018 21:14:03

Ty baterky máš pořádně podbité, proto se asi nechytají ani na nabíječce. Pro srovnání parametrů těch LiFePO4 je přirovnám o k LiIon z ecigaret.
Nominální napětí LiIon/LiFePO4 = 3,7V/3,2V
Max. napětí na které se nabíjí = 4,2V/3,65V
Min. napětí pod které se nesmí vybít je většinou 2,5V/2V
AkuPack je 2S (2 články v sérii), číli všechny tyto hodnoty článků x 2. Auto zřejmě nemá žádnou ochranu baterií proti podbití, když tě to pustilo pod 4V, jinak by to mělo ukončit odběr někde kolem 5V, aby byla rezerva. Mody taky vypínají cca 0,7V nad minimem.
Pokud se nechtějí baterky dobíjet, zkusil bych jim pomoci připojováním jiné baterie. Určitě máš nějaké 18650 do svítilen, když už nevapuješ. Předpokládám, že ten tištěný spoj v packu je jen na propojení s vodiči a není na něm žádná elektronika (nejsou ani z jedné strany připájené nějaké součástky). Takže by se dala připojovat plně nabitá 18650 ke konektoru, kterým se připojuje k autu nebo tam, kde jsi naměřil těch 3,2 - 3,3V a průběžně kontrolovat měřením, jak napětí stoupá. A samozřejmě kontrolovat jestli se články nehřejí. Je potřeba se dostat nad ty 2V na článek, raspektive 4V pack, aby se chytly na nabíječce.
Taky by se dala nějaká polovybitá 18650 připojovat k jednotlivým článkům, ale to je drastičtější metoda díky většímu rozdílu napětí mezi bateriemi, když máš na článcích jen nějakých 1,6V. To by tam tekl vyšší proud.
Na pohnutí s motorem by taky mělo stačit těch 4,2V z 18650, když jsi pack vyjezdil až na 3V, ale pozor na přepólování, abys neodpálil regulátor.
Jinak souhlasím s Jardou, použít lepší baterie. Co jsem mrknul na náhradní motorky, tak modeláři se moc parametry nezabývají a snad zvýšení napětí packu o 1,1-1,2V snese i regulátor. Ono se to napětí plně nabitých článků stejně rychle sníží.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvekod iqwe » ned 16. pro 2018 13:40:46

Jo a měl by ses taky zabývat tím, proč k podbití došlo. Jestli jsi jen přes noc nevypnul vypínač na autě, pokud tam nějaký je, a auto má nějaký malý odběr na prázdno. Nebo nemá žádnou ochranu pro podvybití baterek. To by bylo dobře si ji tam přidat, nebo aspoň nějakou signalizaci. Jinak budeš ničit i nové dražší baterie.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvekod dlouhejbil » ned 16. pro 2018 14:34:56

Myslím si, že jsem nevypnul ten vypínač na autě. Netušil jsem, že se to takhle vybije. Jezdil jsem s ním jen cca 4 - 5 minut a mělo sil dost. Ale taky je pravda, že jsem nezjišťoval stav baterie po rozbalení. Vím, chyba. Každopádně jezdilo než jsem šel spát a druhý den 2 volty. Teď musím čekat na dobití baterky abych vyzkoušel jestli vůbec bude jezdit. Zatím díky za rady, až budu vědět víc, tak zase napíšu.
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » ned 16. pro 2018 15:43:22

To aby (motorem) nevybil akumulátor by měl jistit ten regulátor. Modelářské regly to tak mají. Pokud jsi ale nevypnul vypínač, pak opravdu došlo k vybití aku téměř do nuly.
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod dlouhejbil » ned 16. pro 2018 22:42:46

Vzal jsem auto do práce a nic mu není, tak chci koupit dvě baterky abych měl na výměnu v terénu, nebo jednu aby vydžela půl hodiny a ne deset minut. K tomu tu nabíječku s balancerem, tak kterou mi schválíte?
https://www.dx.com/p/80w-imax-b6ac-rc-b ... BZ-OnDQiUk
https://www.dx.com/p/imax-b6ac-80w-6a-d ... d-2090172#

A kterou baterii?
https://www.banggood.com/GIANT-POWER-7_ ... rehouse=CN ta se tam vejde. Na tu kapacitu je dost drahá, chtěl bych dvě.
Se stejnou kapacitou a míň peněz můžu mít tuhle https://www.dx.com/p/aob-2-x-18650-li-i ... Badu3DQiUk
Nebo mě napadlo, co použít tyto baterie, nechat si spojit dvě a dvě dokupy a mám dvě baterie s výkonem jako hrom. V práci by mě to někdo skápnul.... https://www.banggood.com/4PCS-NCR18650B ... rehouse=CN
A ještě mě prosím nasměrujte na koncovky. Aby to bylo rozpojovatelné na výměnu v terénu. Nevím jak je najít.
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » pon 17. pro 2018 12:54:48

Takže Bile:Vem tuhle nabíječku https://www.dx.com/p/80w-imax-b6ac-rc-b ... BZ-OnDQiUk
Nenapsal jsi jaká rozměrově vleze baterie !!! Takže tady máš odkazy na baterie:
https://www.banggood.com/ZOP-Power-7_4V ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/ZOP-Power-7_4V ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/ZOP-Power-7_4V ... rehouse=CN
Pokud ti tam vleze tak tady máš obrovskou kapacitu:
https://www.banggood.com/ZOP-Power-7_4V ... rehouse=CN
Konektory:
https://www.banggood.com/2Pcs-XT60-500V ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/3_5mm-Banana-P ... rehouse=CN
Balanční konektor ti bude pasovat do nabíječky a na baterii i do autíčka bych osadil ty XT60 ,jako izolaci smršťovací bužírku červená-černá.
Samozřejmě přikoupit konektor XT60 na kabel k nabíječce.
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: RC modely

Příspěvekod jarda19 » pon 17. pro 2018 13:44:35

Ale ber každopádně LoPol 2s a co největší C
Hulím evic VT + ruzgara
Obrázek
Uživatelský avatar
jarda19
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 608
Registrován: sob 24. bře 2012 18:05:36
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

PředchozíDalší

Zpět na Koníčky a zájmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků