• Reklama
Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.
 
 

Trochu na téma zdraví

Zdraví, počasí a všelijaké jiné vědecké obory.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Trochu na téma zdraví

Příspěvekod mirda.mrakomor » stř 05. kvě 2010 20:35:44

Zdravím přátelé! Trochu jsem se odmlčel, dílem nějaké zařizování, vyřizování atp. Bohužel také zdravotní stav a s tím spojené pobíháni. Možná, i když to není zrovna téma radostné, bych mohl přispět k problematice e-kouření po stránce zdravotní. Nebudu tady nic dramaticky popisovat, ale jedna věc by stála za sdělení. Příští týden jdu v rámci vyšetření na CT plic. Vzhledem k tomu, že to již bude cca půl roku, co jsem začal s e-kouřením, může být výsledek i v této rovině zajímavý. Musím ovšem upozornit, že já mám plicní problém dlouhodobý a to je chronické plicní onemocnění / CHOPN /. To si bohužel většinou odnese každý kuřák klasických cigaret. Při kouření klasických cigaret, jsem tradičně chrchlal, ráno se všelijak dávil atp.,myslím, že většina z Vás ví, o čem mluvím. Po e-kouření takové příznaky nemám. Tedy ne, že bych si neodkašlal, ale není to zdaleka tak tristní. Dokonce i spirometrický graf se celkem zlepšil. Samozřejmě, není to ideál, ale zcela jistě je to lepší a to znatelně, než při klasickém kouření. Tak tedy hned po obdržení výsledku CT, dám vědět jak to vypadá.Mimochodem plicař je můj velice dobrý známý a tak to budu konzultovat i s ním. Snad Vám pomohu po této stránce. Myslím, že co se zdraví týče, je každá informace dobrá. Tak zatím. Doufejme, že výsledek potěší nejen mně, ale i Vás. Mirda :hi
Joye eGo a jeho variace + passtrough +USB VV, eGo UPGRADE Bat/Mod, LT-Chrom Lambo 4.0, Clear Echomizer a jeho variace, Vivi Nova, Ismoka BBC Mega
Oblíbený liquid- RY-4, DK- TAB, Dunhill, /Dekang / Cuba Cigar, Turkish /Ritchy/
eCF - Praha
mirda.mrakomor
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 171
Registrován: pát 22. led 2010 9:36:04
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Reklama

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod drhemo » stř 05. kvě 2010 21:18:27

s9661.gif
Držím palce ať je výsledek co nejlepší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Drhemo
Uživatelský avatar
drhemo
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 204
Registrován: čtv 25. bře 2010 1:25:34
Bydliště: Most

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod e-Hana » stř 05. kvě 2010 21:25:05

Mirdo, díky ,to může být opravdu zajímavé téma!! a přidávám se k Drahušce, držím taky palečky :yes a doufám, že se dozvíš dobrou zprávu o zlepšení . :mrk
iStick Trim a CUBOID PRO + Digiflavor Siren 22
Aktuálně probíhající testy a recenze na eCF

Vapers Talk
eCF Ústí n.L. Obrázek
Obrázek
Chovejte se k druhým slušně, pak máte i právo trvat na tom, aby se i oni chovali slušně k vám.
Uživatelský avatar
e-Hana
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 11599
Registrován: úte 05. led 2010 21:23:09
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod Rumlik » stř 05. kvě 2010 21:30:03

Tohle vyšetření by mohlo být i dobrým argumentem( v případě kladných výsledků), na: viewtopic.php?f=5&t=249&start=60#p5373

Tak přeji ať vše dobře dopadne a máme tu nějakou první pozitivní vlašťovku. :mrk
GeekVape Aegis X + Digiflavor Siren V2 24mm|Wotofo Profile RDA.
Herní streamy na Twitch.tv

eCF Ústí nad Labem
Obrázek
Užívání drog (včetně nikotinu) nesmí být člověku koníčkem.
Uživatelský avatar
Rumlik
Administrátor
Administrátor
Temelín
Temelín
 
Příspěvky: 2284
Registrován: pon 04. led 2010 23:40:47
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod mirda.mrakomor » sob 22. led 2011 11:06:04

Zdravím e-čmoudilky a e-čmoudíky, koukám koukám, že tady v tomto vláknu mám také dlouhodobý restík, za což se omlouvám, ale jak to již bývá, člověk míní, pánbůh mění. Nebudu se obšírně vykecávat o mém výpadku a rovnou k věci, tedy tam kde jsem skončil a to jest zmíněné CT. Pro všechny dobrá zpráva, ovšem zejména pro mně :D . CT na plicích po cca půl roce kouření výhradně e-cigaret nenalezlo nic, co by tam přibylo :yes . Bohužel odhalilo jiný problém,/ nikoliv plicní / ale to s naším tématem vůbec nesouvisí a již vůbec ne s kouřením, ať již jakýmkoliv. Nicméně vyvolalo to potřebu dalšího CT, endokrinologie, atd., atd. Mohu všechny ubezpečit, že po cca 8-9 měsícich užívání e-cigaret, se nikde neobjevil sebemenší náznak, že by mně e-cigareta zdravotně nějak poškodila. Spíše naopak se dá říci, že u spirometrie, což je měření kapacity plic, absorbce kyslíku atp., se stav / i když ne převratně /, zlepšil :yes . Toto měření jsem podstoupil v listopadu minulého roku, tedy v podstatě ještě dost aktuální. Ostatně kuřáci klasických cigaret zde v různých diskusích jednoznačně indikují zlepšení, např., chůze do schodů, menší dušnost atp.což je přesně odrazem zmíněné spirometrie a tedy jednoznačným zdravotním přínosem, oproti pyro. Můj plicní lékař ví, že užívám e-cigarety a když jsem mu princip vysvětlil, tak v zásadě nemá námitky a jednoznačně dává najevo, že to je jistě dramaticky lepší, než kouřit pyro. Samozřejmě asi pokud by došlo na lámání chleba v nějaké oficiální, či legislativní debatě, nevím zda by nejen můj, ale jakýkoliv lékař zcela zásadně stál za tvrzením, že to nemá žádný zdravotní dopad a asi by to žádný vysloveně nepropagoval. Málo platné, něco se prostě vdechuje a dlouhodobé studie zcela absentují. Nicméně, jsem přesvědčen, že jakýkoliv lékař by u kuřáka pyro viděl jako schůdnou alternativu e-cigaretu. Zejména u těch, kteří se nemohou, nebo nechtějí tohoto návyku vzdát. Tak to je z mé strany tak zhruba vše a domnívám se, že jsem ten můj dlouhodobý slib a rest napravil. Rád zodpovím jakýkoliv případný dotaz, pokud je něco nejasného. Mám v tomto směru pohříchu velké zkušenosti a to i v oblasti kardiovaskulární. Ne, že by mně to těšilo a již vůbec se tím nechlubím, ale je to holt život. Mirda. :hi
Joye eGo a jeho variace + passtrough +USB VV, eGo UPGRADE Bat/Mod, LT-Chrom Lambo 4.0, Clear Echomizer a jeho variace, Vivi Nova, Ismoka BBC Mega
Oblíbený liquid- RY-4, DK- TAB, Dunhill, /Dekang / Cuba Cigar, Turkish /Ritchy/
eCF - Praha
mirda.mrakomor
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 171
Registrován: pát 22. led 2010 9:36:04
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod SandySmokers.cz » sob 22. led 2011 11:49:58

Mirdo díky za tvůj post.
Taky si myslím, že vdechování čehokoliv jiného než čistého vzduchu by asi žádný lékař oficiálně neschválil, ale v rovině posouzení škodlivosti by asi dali radši přednost e-cígu před klasikou.
Viděl bych to podobně jako kdyby byl výběr mezi např. pervitinem a marihuanou :mrk
Předpokládám, že většina by se přidala k variantě 2, ale rozhodně by ji neschvalovala a nedoporučovala :)
P.S. obě varianty mě napadly jen tak, necíleně :D
Uživatelský avatar
SandySmokers.cz
Prodejce
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3443
Registrován: ned 11. dub 2010 17:19:29
Bydliště: Pardubice
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod Rumlik » sob 22. led 2011 12:09:49

Studie na téma vdechování samotného PG, je již dávno známá: viewtopic.php?f=5&t=159 :mrk
GeekVape Aegis X + Digiflavor Siren V2 24mm|Wotofo Profile RDA.
Herní streamy na Twitch.tv

eCF Ústí nad Labem
Obrázek
Užívání drog (včetně nikotinu) nesmí být člověku koníčkem.
Uživatelský avatar
Rumlik
Administrátor
Administrátor
Temelín
Temelín
 
Příspěvky: 2284
Registrován: pon 04. led 2010 23:40:47
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod SandySmokers.cz » sob 22. led 2011 12:19:33

Ano vím, ale přeci jen myslím, že vdechování čehokoliv cizího (jak to napsat lépe? :) ) lékaři nikdy neposvětí :( . Nezakažou, ale ani nedoporučí. A když lékař nedoporučí, je to jako by to skoro zakázal (min. pro pár zákonodárců určitě :D ).
Uživatelský avatar
SandySmokers.cz
Prodejce
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3443
Registrován: ned 11. dub 2010 17:19:29
Bydliště: Pardubice
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod dydy » sob 22. led 2011 12:28:35

:yes Mirdo, musím se přiznat, že jsem tento výsledek očekával, sám mám mírné kuřácké astma a již po 14-cti dnech nekouření pyra jsem si mohl přestat před spaním dýchat Pulmicort. Na jaře jdu k doktorovi, též je to muj známí, tak se chci poradit jestli má vůbec cenu nadále vdechovat ten sajrajt (Pulmi.), dám pak též vědět. :mrk
pyro nekouřím od 1.12.2010 teď už jen LEO
Obrázek
Uživatelský avatar
dydy
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 184
Registrován: čtv 02. pro 2010 16:07:07
Bydliště: třebechovice pod orebem
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod mirda.mrakomor » sob 22. led 2011 14:08:29

Co se vdechování PG týče, nepochybuji o výsledcích studie na kterou dává odkaz Rumlík. Jde pouze o to, co se s tím vdechnutým PG v plicích děje dál. Pokud se vtřebá, asi nehrozí nějaké fatální onemocnění. Částečně se také asi vykašle. Já v tom problém nevidím a mně se jednoznačně prokázalo, že e-cigareta mně nikterak zdravotně neohrožuje. Otázku nikotinu neřeším. To by bylo asi další téma. Sandyho přirovnání pervitin, versus konopí, se mně zdá až moc dramatické, i když jako popis tohoto dilema se to dá vnímat. Ten rozdíl mezi e-cigaretou a pyro, bych viděl mnohonásobně větší, ba možná nesrovnatelně, ve prospěch e-cigarety. Soudím tak dle mých subjektivních pocitů, tak i dle sofistikovanějšího porovnání, jak jsem výše uvedl. Mirda :hi
Joye eGo a jeho variace + passtrough +USB VV, eGo UPGRADE Bat/Mod, LT-Chrom Lambo 4.0, Clear Echomizer a jeho variace, Vivi Nova, Ismoka BBC Mega
Oblíbený liquid- RY-4, DK- TAB, Dunhill, /Dekang / Cuba Cigar, Turkish /Ritchy/
eCF - Praha
mirda.mrakomor
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 171
Registrován: pát 22. led 2010 9:36:04
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod SandySmokers.cz » sob 22. led 2011 15:02:41

No myslel jsem to tak, že lékař asi nedoporučí žádné vdechování cizích látek, ale pokud by neměl jinou možnost volby tak jednoznačně asi doporučí vdechování PG (a souvisejících látek v liquidu) než klasického kouře z normálního cigára. Proto jsem použil to přirovnání se zmiňovanými drogami :mrk
Nic jiného v tom nebylo, jen to možná tak vyznělo.
Uživatelský avatar
SandySmokers.cz
Prodejce
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3443
Registrován: ned 11. dub 2010 17:19:29
Bydliště: Pardubice
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod dan67 » sob 22. led 2011 17:27:20

Přihodím komentář povolanějšího (jen trochu).
Kdo by hledal tak najde na několika místech, zde, na druhém českém ecig webu, na stránkách několika prodejců a v googlu porovnání pyra a ecigaret. tak to vezmu stručně, zkratkovitě.

1. nikotin
to je společné ecig/pyro
zdravotně má vliv na cévy, jejich stěnu a postupné ucpávání, tzv. aterosklerozu. To jsou infarkty, mozkové mrtvice, nekrozy z nedokrvení především nohou.
škodlivost je proto stejná pro ecig/pyro ale i žvýkačky, nálepky...
Kdo je po infarktu, nebo má zúžené cévy na nohou, obecně potíže s cévami, potíže s krevním tlakem, rozhodně doporučuji nikotin ÚPLNĚ odbourat. když ecig, tak nulkový liquid.
Na škodlivost nikotinu se někdy zapomíná, alespoň mám ten pocit.

2. dehet
ten je pouze v pyro.takže ecig vede
způsobuje (kromě vlivu na rakovinu plic) ucpávání drobných bronchů v plicích a poškození plíce s její špatnou funkcí, CHOPN, neboli chronická obstrukční nemoc plicní. Poškození výstelky dýchacích cest se plicím nedaří jej kompletně dostat ven. Zjednodušeně řečeno, to je ten chrchlavý kuřácký kašel.
takže bronchitici, astmatici atd. mají ecig jako vhodnou alternativu (ale pozor viz dále)

3. kancerogenní látky v kouři cigaret
To je směs všeho možného a nemožného z tabáku, papírku a z jejich hoření. Opět ecig bez těchto látek (pravděpodobně)
způsobují nádory, rakovinu plic a některé studie spojují kouření pyra s dalšími nádory.
Bojíte se rakoviny? zahodtě pyro a jdětě do ecig.

4. liquidy a aromata, atty, spirálky...
studie o složení a atesty tvrdí, že je vše v pořádku. budem tomu věřit, ALE
kdo ví, na co se přijde v dalších letech. PG a VG je asi OK, ale ten zbytek, kdo ví.
Rozhodně bych doporučil opatrnost, moje zásada je všeho s mírou (ne vždy se mi daří tohoto držet :doh )
tento bod jsem doplnil "jen" pro úplnost, aby bylo nováčkům a neznalým jasné, že ecigo není zdravé, jen méně, možná hodně méně škodlivé na zdraví.
Kouřím ProVari v2/fuzz-e/THULON X/eXtreme1300mAh+Steamboy Storm Rider/Nautilus/Phoenix A/Phoenix K2
Liquidy od http://www.e-cigaretafans.eu/forum/view ... f=37&t=662
Zkouším FA, TW, TPA, Atmos

Obrázek
Uživatelský avatar
dan67
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 23. říj 2010 18:41:24
Bydliště: Nymburk

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod e-Hana » sob 22. led 2011 17:34:45

Dane, moc díky za příspěvek :hand !!! :mrk
iStick Trim a CUBOID PRO + Digiflavor Siren 22
Aktuálně probíhající testy a recenze na eCF

Vapers Talk
eCF Ústí n.L. Obrázek
Obrázek
Chovejte se k druhým slušně, pak máte i právo trvat na tom, aby se i oni chovali slušně k vám.
Uživatelský avatar
e-Hana
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 11599
Registrován: úte 05. led 2010 21:23:09
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod kinezka » sob 22. led 2011 19:47:54

Takže se nemusím bát rakoviny (z kouření), ale mám se bát mrtvice, infarktu, nekrozy.......... ty jó, ne nadarmo si snižuju liquid z 24 na 12 mg :O za to čudím téměř neustále, ale raději snížim nikotin ještě alespoň na 6 mg: říznu to PG z lékárny :yes
Naposledy upravil kinezka dne ned 23. led 2011 21:07:48, celkově upraveno 1
Můj top je atty LR 306, LR 510, Terminator mini.
Hodnotím se jako silný e-kuřák! Bez pyro od září 2011

Jarka
Vnímej a zachovej si svobodnou duši
Uživatelský avatar
kinezka
e-Sentinel
e-Sentinel
 
Příspěvky: 1291
Registrován: pát 28. kvě 2010 11:58:15
Bydliště: Štětí

Re: Trochu na téma zdraví

Příspěvekod mirda.mrakomor » sob 22. led 2011 23:26:05

For Dan67, přesně jsi to posal :clap . Já jsem se nikotinu záměrně vyhýbal, nějak jsem měl dojem, že to snad každý ví, nicméně je dobré to připomínat. Důsledky a následky způsobené nikotinem jsi popsal přesně a já jen dodám, že k tomu patří i zvýšená tepová frekvence, která může přerůst v tachykardii, což je nad 90 tepů/min. Ta se klidně může zvrhnout až do arytmie, v tom horším případě ve fibrilaci síní. Tedy závěrem, jak jsi již napsal nikotin zdraví zcela jistě prospěšný není!!! :shake Jsem přesvědčen, že nikdo nepodlehne dojmu, že e-cigareta je zdravá. Ukončím to trochu drsně a připomenu, že nikotin se používal jako spolehlivý jed v boji proti hlodavcům, zejména krysám. Opouštím již toto nepříjemné téma a nehodlám se nějak zásadně vracet. Ostatně každý má snad svůj rozum a toto téma si vyhodnotí správně. Nebrat jako strašení, ale jako varování. Mirda :hi
Joye eGo a jeho variace + passtrough +USB VV, eGo UPGRADE Bat/Mod, LT-Chrom Lambo 4.0, Clear Echomizer a jeho variace, Vivi Nova, Ismoka BBC Mega
Oblíbený liquid- RY-4, DK- TAB, Dunhill, /Dekang / Cuba Cigar, Turkish /Ritchy/
eCF - Praha
mirda.mrakomor
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 171
Registrován: pát 22. led 2010 9:36:04
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Další

Zpět na Věda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník