• Reklama
 
 

Káva - nápoj mnoha tváří

Vše co nejde pořádně někam zařadit.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » pát 26. kvě 2017 6:07:30

Amo_Košice_Sk píše:Niekedy som si aj ja pražil kávu profi teplovzdušnou pištoľou, aj tak sa dalo dosiahnuť skvelé výsledky.
Kávu si pražím v prerobenom starom Eta grile + bubon na pečenie kávy.
Čas praženia si strážim Arduinom a teplotu cez PID.
Na panvici neviem upražiť stále rovnakú kávu, potrebujem k tomu presnú elektroniku.
Know-how praženia (teplota a čas sú najdôležitejšie) a chladenia kávy si musí každý sám nájsť.
Ostáva len skúšať a skúšať. Pekných pár kg som vysypal do záhrady :)
Čo sa týka pražiť v obývačke v paneláku si moc dobre neviem predstaviť, možno ešte v kuchyni pod digestorom na nijakom automate.
Ak ťa káva pochytila, určite skús pražiť hoci aj v panvici, je to obrovské čaro.

Tak nad arduinem už jsem uvažoval. Chtěl jsem jako topení použít horkovzdušnou pistoli, před ní válec na hřídeli do AKU vrtačky a teplotu vs čas řídit Arduinem. Jen jsem nevymyslel jak čidlo teploty umístit technicky v otáčejícím se bubnu tak, abych měřil teplotu zrna, nikoli teplotu bubnu. Proto jsem to zase založil v hlavě do pozadí.
Nemáte někdo fotky, pro inspiraci?
Ps: to teplotní čídlo, respektive jeho umístění nebyl jediný zádrhel. Třeba rychlé ochlazení upražené kávy jsem chtěl řešit velkým ventilátotem, který by profukoval síto, ve kterém bych otočnou lopatkou prohraboval upražené zrno, jenže pak jsem si uvědomil, že toto budu řešit jedině doma v kuchyni a kde to všechno v kuchyni skladovat.... zvlášť když nevím, jestli je to vubec v paneláku řešitelné.
Měl jsem vymyšlené, i jak odfukovat při pražení pergaminové slupky uvolňující se z praženého zrna, ale chybí například komín :-)
Prostě obávám se, že bez absence baráku, nebo alespoň garáže si kafe neupražím :-)
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Reklama

Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Amo_Košice_Sk » pát 26. kvě 2017 9:44:05

Vidím, že ti to praženie nedá pokoj :)
Ideš na to moc zložito, prv si skús pražiť kávu profi teplovzdušnou pištoľou, ktorá meria teplotu a ručne to miešaj pod zapnutým digestorom. Kávu budeš opticky vidieť čo sa s ňou deje a samozrejme aj počuť (first crack, prípadne second crack), čo je veľmi dôležité. Budeš cítiť rôzne vône a pachy. Po upražení môžeš chladiť ventilátorom na balkóne. Čas si môžeš sledovať na hodinkách. Čas, teploty a množstvo praženej si zapisuj a potom môžeš vyhodnotiť. Pozor čas nie je rovnaký či pražíš 200g. alebo 500g. Ak začneš pražiť kávu pochopíš, že na to neexistuje návod. Orientačný návod na praženie kávy môže dať výrobca pražičky, ale samozrejme aj ten si musíš doladiť k množstvu, odrody, vlhkosti a stupňu praženia kávy. Ja si pražím kávu 100% Arabica Costa Rica La Pastora Tarrazu na stupeň praženia City+ (City plus, Cinamon New England, medium, regular city) v ktorej cítiť ovocné chute jemnou acitídou a oriešky. Ak je káva upražená Full city (začína púšťať oleje) to už nám nechutí. To je aj hlavný dôvod prečo sme si doma začali pražiť kávu.
Ak ťa to chytí tak príde na rad automatizácia :)
Arduinom teplotu praženia kávy jednoducho nezmeriaš, resp čidlom DS18B20 určite nie ak je stavané do 125 °C.
Samozrejme sa dá za arduino zapojiť aj prevodník K-senzoru (K-typ) ale potom musíš aj naprogramovať PID regulátor, čo bude hodne dlho trvať pokiaľ to vyladíš.
Teplotu kávy potrebuješ riadiť cez PID a príklad K Sensor.
Je potrebné naštudovať čo je P.I.D. a ako pracuje, potom prídeš na to že P.I.D. je pre tieto účely veľmi vhodné.
Skúsim úplne jednoducho vysvetliť čo je P.I.D. Ak by si nastavil doma v elektrickom šporáku teplotu 250 °C, tak ti tá teplota bude lietať povedzme aj 30 °C. Príklad od 230 °C do 260 °C. Ak by si do toho šporáku (na čo sa chystám) namontoval P.I.D. a vyladil ho tak teplota bude kolísať príklad ±1 ° C, čo je výborný výsledok.

Od 12.12.2012 :moon na pyro a to som ich stiahol 60 denne.
Od 03.05.2018 som skončil aj s vapingom :D Stačilo :rofl

Ďakujem eCF za rady a pomoc s odvyknutím od fajčenia :hand

Vraj fajčenie je psychiatrická diagnóza :nech
eCF Košice a okolie / Slovensko
MMS (CDS) GSE to už je o inom, ale :yes
Obrázek
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 720
Registrován: čtv 20. pro 2012 21:55:48
Bydliště: Slovensko, Košice
Národní vlajka:
Slovakia

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » pát 26. kvě 2017 10:29:30

Základní poznatky o pražení mám. Problematiku prvního lupnutí, druhého lupnutí, teplota vs vlhkost vs druh arabicy taky. Dlouho jsme o tom debatovali kdysi v pražírně kde beru kávu. Ale jsou to jen moje teoretické znalosti převzaté od majitele pražírny. (Třeba jen Kolumbii praží ve dvou variantách (varianta Dark je pražena na Full a vyleze hodně hořkost, proto preferuju nižší pražení.
Ten kolega z práce který si praží doma, hlídá jen druhé lupnutí a v podstatě jen vůní a sluchem (druhé lupnutí) dokáže upražit kafe na koleně.
Arduino znám, stejně tak teplotní senzory. Vím, že klasické DSko je jen do 125 stupňů (můžeš pořídit jen přesnější typ senzoru) ,ale tím, že to byl jen nápad v praxi jsem ani jiné senzory nehledal.
Teď chápu, proč arduinem hlídáš jen čas pražení.
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod dobrman » pát 26. kvě 2017 10:50:33

Obrázek
Uživatelský avatar
dobrman
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3119
Registrován: stř 16. kvě 2012 23:21:12
Bydliště: Jindřichův Hradec
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Amo_Košice_Sk » pát 26. kvě 2017 11:00:28

Dá sa aj tak, len ak si dobre všimnete má tam veľa nedopražených zŕn.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Od 12.12.2012 :moon na pyro a to som ich stiahol 60 denne.
Od 03.05.2018 som skončil aj s vapingom :D Stačilo :rofl

Ďakujem eCF za rady a pomoc s odvyknutím od fajčenia :hand

Vraj fajčenie je psychiatrická diagnóza :nech
eCF Košice a okolie / Slovensko
MMS (CDS) GSE to už je o inom, ale :yes
Obrázek
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 720
Registrován: čtv 20. pro 2012 21:55:48
Bydliště: Slovensko, Košice
Národní vlajka:
Slovakia

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » pát 26. kvě 2017 11:02:40

Jde vidět jak nerovnoměrně jsou zrna upražená
PS: to se týká toho videa, nikoli té fotky
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Amo_Košice_Sk » pát 26. kvě 2017 11:39:49

Videa samozrejme :)
Je to rýchlo-praženie.

Od 12.12.2012 :moon na pyro a to som ich stiahol 60 denne.
Od 03.05.2018 som skončil aj s vapingom :D Stačilo :rofl

Ďakujem eCF za rady a pomoc s odvyknutím od fajčenia :hand

Vraj fajčenie je psychiatrická diagnóza :nech
eCF Košice a okolie / Slovensko
MMS (CDS) GSE to už je o inom, ale :yes
Obrázek
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 720
Registrován: čtv 20. pro 2012 21:55:48
Bydliště: Slovensko, Košice
Národní vlajka:
Slovakia

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Muroň » pát 09. čer 2017 9:56:05

Zelená káva. Manželka tuhle věc, co vypadá jak žluklá nadrcená majoránka, koupila v nějaké bioprodejně, kam dost chodí. Prý, že je to antioxidant. Strašně jí to nechutná, tak mi to dala, ať si to vezmu do práce. Ono to vůbec není špatné. Je nepražená, zalejvá se a louhuje 5 min jako čaj a chutí je to nejpodobnější zelenému čaji lízlému pchu-erem a maté. Takové nahořkle trpké, přitom jemné. Určitě to spotřebuju a možná si i sám koupím. Bafám k tomu RY4 od Cirkusu z Doggystylu a nasládlý tabák se k tomu velice hodí.
X-Pro,G-Priv,AL85,IPVD3S,Vesta,V-IT,EvicyVTCmini,VTwo,CuboidMini,Pico75,Squeeze1a2,Baby,iPower80,HCigarVT75,iJoyCpt,AspireCF,LuxoticBF,StentorianRAM/ DvarwyMTL,Kayfuny5,Prime,V3mini,Lite'19,BYKAV8,TFGTR,DS2K16,AromacRDTAV2,OBSAce,Crius,Engine,Cheetah,ProfileUnity,Recurve,OdeonV2,FodiF2,Merlin,Siren1+2,Fuji,DropSolo,Etna,TFV8,Manta,LimitlessCE,SquapeXRDA,Entheon,NarCa,WaspNano,HakuPh,GalaxiesRDA
Uživatelský avatar
Muroň
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 435
Registrován: stř 18. lis 2015 13:46:47
Bydliště: Praha
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » pát 09. čer 2017 12:38:55

Dneska dorazila káva ETHIOPIA YIRGACHEFFE Gr. 2, jsem na ní docela zvědav no nechci ji koštovat dříve než dodělám poslední došlou várku UGANDA BUGISHU která mi také chutnala.
100% ARABICA, káva přímo z kolébky kávy ETHIOPIE. Stejným způsobem se zde káva pěstuje a zpracovává stovky let. Oblast pěstování Yirgacheffe s nadmořskou výškou 1700 - 2200m. Promytá Yirgacheffe je jednou z nejlepších horských káv. Mnoho lidí přitahuje k její jemné, květinové a čajové charakteristice.
Profil chuti: pohádkově voňavá s květinovým nádechem s příchutí citrusů a příjemně nasládlou bohatou chuťí.
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod chris_cz » ned 11. čer 2017 1:01:51

@Amo_Košice_Sk: Vřelé dík za motivaci, docela dlouho jsem přemýšlel že bych se do pražení pustil, ale nějak jsem neměl důvěru v to, že když pořídím horkovzdušnou pistoli, kterou bych kvuli tomu musel pořídit, že budu mít akceptovatelně rovnoměrné výsledky.
Fotka docela přesvědčila, není to 100% ideální, ale je to velice dobré, řekl bych že vidím velmi pěkný stupeň City.
Za mne bych preferoval u kávy se kterou stojí zato se takto ručně mazlit obvykle ještě maličko méně než máš na fotce, dle kávy a lotu a zamýšlené metody přípravy rozmezí od Cinamonu po American. Ale pokud to bylo pro espresso, tak už mlčím, tam je City moje obvyklá volba.
btw, nic proti stupňům full city-vienna pokud jde v danném okamžiku jen o ten kofein, ale to už se nebavíme o arabice a tím pádem proč se s tím ručně babrat, toho jsou všude tuny za pár kaček.
[eCab | eGo-T batt Upgrade 18650(v3) + CE4(s)]--->
[eVic Easy | SID(s)(v1) + Vision Vivi Nova(s)]--->
[Joyetech eVic-VTC Mini(s) | VTCwo | eLeaf iStick Pico(s) | Geekvape Aegis + Kangertech Subtank(s) Mini(v2) | Toptank(s) Mini | Tobeco KS(s) | DigiFlavor Siren(s) 22 GTA MTL(v1) + (SS316L/∅0,30mm/∅2,5-3,0mm--0,7x-0,9xΩ/15,5W/215ºC--KGD) + (80VG/20PG--12mg)]
chris_cz
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 24. srp 2014 22:52:49

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » stř 09. srp 2017 21:37:04

Dneska dorazila další pro mne novinka a to COLUMBIA SUPREMO ARMENIA překvapila mě velikost zrna a můžu potvrdit, že je skvělá a chutná mi. :chuckle
Popis: zpracovaná mokrým způsobem. Má jemně vyváženou nakyslost, plné tělo s náznakem karamelu. Jedná se o jednu z nejvoňavějších kolumbijských káv.


Obrázek
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Suchac » úte 05. zář 2017 11:48:51

Tak jsem si sehnal mlejnek, a objednal první tři 100g vzorky. Inspiroval jsem se Vlastikem tady viewtopic.php?p=394073#p394073
...akorát místo Sunrise jsem vzal Romance. Už se těšim :P
HCigar VT75 Nano, Eleaf Istick Pico různé modely (+ Arctic Fox), Smok Alien (rev. B), Joyetech Ego One CT
VandyVape Berserker V2, Digiflavor Siren2 (24mm), Kay. 5 (Coppervape klon), Kay. V3 mini Plus (Noname klon), Digiflavor Siren 22, Augvape Merlin, Joyetech Tron-S (jen CLR hlavy), Kanger Subtank Nano
Suchac
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 284
Registrován: sob 05. lis 2016 15:11:36

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » úte 05. zář 2017 12:27:08

Objednávám zde pravidelně kávu měsíce.Dneska mi právě dorazila BRASILIA SANTOS NY2, screen 17/18 kilo za 270 Kč i s dopravou a to je myslím velice dobrá cena.Nepatří sice mezi moje topované no špatná není je to takový dobrý průměr.Příští měsíc doufám zvítězí moje nejoblíbenější káva INDIA MONSOONED MALABAR.
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » pát 13. říj 2017 20:15:35

Tento měsíc je kávou měsíce GUATEMALA MARAGOGYPE SUPERIOR a hned jsem ji zařadil mezi mé topované kávy.
100% ARABICA, káva má extrémně velká zrná. Velmi jemná z vysokohorských oblastí, mezi znalci velmi obdivovaná a mezi druhy maragogype je to špička. Chuť je intenzivní, ale harmonická s náznakem kyselosti. Velice oceňována pro svou kořenitou chuť

Tak extrémně veliká zrna jsem ještě neviděl a tu bohatou pěnu také ne.Zamiloval jsem se do ní hned po prvním šálku. :chuckle Kdo ji nezná velice doporučuji vyzkoušet!
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Předchozí

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník