• Reklama
FastTech
 
 

Káva - nápoj mnoha tváří

Vše co nejde pořádně někam zařadit.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » čtv 13. dub 2017 16:23:18

Ale vůbec nejedu jinou ligu. Vždyť já za měsíc utratím za kafe jen o stovku víc než ty. A to jen proto, že kávy u Štuska jsou od 550-750 za kilo (s mou slevou). Proto jsem zkoušel kávu u Matúšů, který je má bez zákaznické slevy,tedy tu co jsem viděl já jako čerstvě registrovaný za 550 nejdražší Tanzánii. Muže to být i tím, že pan Štusek praží na objednávku, zatímco pan Matúšů zčásti na sklad, ale každý den.Může a nemusí ,roli hraje i marže, nebo další vstupy, nákupka apod.. Nepiju jinou ligu, jen jsem zvyklý jinak. A obchody jako slavný "Ochcalis" apod, to je teprva jiná liga (ironicky).
PS: A teď jsem si doma udělal tu zmiňovanou Tanzánii v Aeropressu (v Porlexu jemně mletá 17g né na prach, zalito 200ml vody, tím že je dle mého názoru nevýrazná jsem ji nachal louhovat 90s a je to lepší) Nemůžu říct, že je výborná, ale není ani nejhorší. Je hutnější, vylezla jakoby chuť arašídů nebo takového něco a trošku hořkosti vylezlo (asi tou delší extrakcí), kdybych ji takto upravil ráno možná bych nebyl tak kritický s pražením. No ono ty chutě .... nejsem znalec který tam cítí citrusy se skořicí, s nasládlym ocáskem(jak jsou někdy kávy popsány), tak daleko jsem nikdy chuťově nebyl, buď mi chutná nebo ne. Způsob přípravy udělá svoje a taky voda ..... na tu nezapomínat. (nejsem takový že bych kávu zalíval jen balenou vodou určité značky) ale voda udělá své. Doma mi vždy chutnala lépe než v práci a není to jen tou pohodou doma a tím obřadem domácího vaření.
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Reklama

Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » sob 22. dub 2017 13:08:43

Téměř každá káva je opředena nějakou pověstí nebo historkou. Stejně je tomu i s indickou kávou. Dle pověsti přinesl do Indie první kávová semena poutník Baba Budan z Jemenu už v roce 1670. Zasadil je v okolí pahorku Maisúr a zde roste dodnes. Indická zrna jsou zajímavá z jednoho důvodu: její unikátnost je ve speciálním způsobu „přípravy“.
Před několika staletími bylo možné se z Indie do Evropy dopravit pouze na lodi. Cesta byla dlouhá a káva byla na palubě po delší dobu vystavena velké vlkosti, díky které změnila barvu i chuť, které se pro ni staly typickou.
V dnešní době už přeprava kávy do Evropy netrvá tak dlouho, znalci a kávoví labužníci však stále vžadují, aby káva měla své typické vlastnosti. Proto byl vynalezen způsob zvaný monsooning. Syrová zrníčka kávy vystavují výrobci několik týdnů větru a dešti, aby napodobili způsob, jakým vznikala káva za dob zámořských plaveb.

Obrázek INDIE MONSOONED MALABAR AA mě začala velice chutnat no první šálek mi nechutnal vůbec.Je to zajímavé, ale já si pokaždé na novou kávu musím zvyknout.Rozhodně jsem musel ubrat na porci kávy na kterou jsem byl zvyklý třeba u Sidamo.Je to moje první zkušenost s monzunovou kávou a myslím, že určitě ne poslední.Je fakt skvělá. :yes
Obrázek
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » sob 22. dub 2017 19:08:28

Tak Indii jsem ještě neměl. Dnes piju Columbii. To my jsme si s přítelkyní udělali radost a pořídili novou pákovku Catler ES 8013 (stará AEG dosloužil). Zjistil jsem, že Cappuccino natočím na první dobrou a chutná skvěle, ale celý den ladím, mletí a množství protože nejsem schopný natočit espresso s pořádnou cremou. Celý den točím podextrahované pressa a poslední jsem pro změnu přeextrahoval. Už jsem jich měl dnes šest, tak raději končím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » sob 22. dub 2017 19:29:33

Jj ten Catler vypadá hodně zajímavě. :yes No na takovou mašinku zatím nemám našetřeno. :doh
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » sob 22. dub 2017 19:35:21

Jj peněz je to hromada. Ale pokud bude sloužit, tak té investice nebudu litovat. Je to poloprofi mašina, tak snad bude pracovat. Ono ta cena se mi podařila dost razantně sklepat dolů....

Odesláno z mého HUAWEI TIT-L01 pomocí Tapatalk
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod e-Mikra » sob 22. dub 2017 20:09:18

Indii jsem ochutnal v balíčku vzorků od pražírny a chutnala mi moc. Netušil jsem, že to bude takový labůžo, protože do tý doby jsem měl za favorita Costa Rica Tarrazu a na indickou kávu se nikde žádný velký oslavný ódy nepěly.
Subvod Mega TC 2300 + Protank 4 - Jablíčko, malina, banán, jahoda, lesní jahoda, kokos, mentol ...
Obrázek
Uživatelský avatar
e-Mikra
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3261
Registrován: úte 17. črc 2012 21:25:40
Bydliště: Velké Hamry
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod pepyn » pon 24. dub 2017 11:59:43

Zdar, prosím o informaci: kolik gramů se vejde do dvoušálkové konvičky Tescoma PALOMA, pokud víte 1 nebo tři šálky napište.
Chci si koupit ( asi) 2-šálkovou Tescoma PALOMA, pít jako jeden šálek , nejsem si jist jestli to nebude silné až moc (infarkt není žádoucí).
Vlastně nevím ani jestli tedy koupit 1. nebo 2. nebo 3. šálkovou.
Díky za jakékoli poznatky.
pepyn
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 167
Registrován: ned 25. říj 2015 14:57:13
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod coldage » pon 24. dub 2017 15:52:52

@pepyn: tak jsem ti to teď zvážil a vejde se tam 10 gramů. Ta dvoušálková Paloma je ve výsledku na jeden menší. Infarkt jsem z toho ještě neměl :-D
EDIT: Mám tuhle a pak tu tříšálkovou a jestli mezi nimi vybíráš, vezmi tu velkou - člověk nedělá kávu vždy jen sobě :-)
Obrázek

"...Mějte vždy po ruce láhev, abyste v případě, že kolem dokola bude voda, mohli poslat dopis..." (Pú a etiketa - Korespondence)
Uživatelský avatar
coldage
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 620
Registrován: pon 30. led 2012 19:33:36
Bydliště: Plzeň
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod pepyn » pon 24. dub 2017 19:16:02

Děkuji za ochotu, ale když vemu tu 3 šálek mohu tam dát méně kávy, nemusí to být plné?
jinak těch 10 gr. na 2 šálek By šlo.
Děkuji

[ Post made via Android ] Obrázek
pepyn
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 167
Registrován: ned 25. říj 2015 14:57:13
Bydliště: Havířov
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod pe.ne » pon 24. dub 2017 22:43:04

Koukni ještě na RADIG z Ikey. Je sice dražší, ale z nerezu...

[ Post made via Android ] Obrázek
Uživatelský avatar
pe.ne
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 306
Registrován: pon 19. zář 2016 2:34:51

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod vlastik63 » stř 17. kvě 2017 14:30:08

Po skvělé monzunové kávě INDIA MONSOONED MALABAR tento měsíc zkouším plantážní kávu UGANDA BUGISHU AA.
100% ARABICA. Nejlepší ugandská káva se pěstuje podél keňské hranice kolem Bugishu a hory Elgon. Tato káva má jemnou, harmonickou a velice bohatou chuť s velice jemnou kyselostí. Je to káva s velkou budoucností. Profil chuti: zralé ovoce a mléčná čokoláda.

Opět jsem velice mile překvapen a káva mi moc chutná a určitě se k ní budu rád vracet.

Obrázek
Mám toho tolik, že jsem to už přestal sledovat :chuckle
Uživatelský avatar
vlastik63
Eyjafjallajökull
Eyjafjallajökull
 
Příspěvky: 3945
Registrován: ned 25. bře 2012 15:37:35
Bydliště: Louny
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod 1mmortal » ned 21. kvě 2017 15:16:41

Zdravím Vás milovníci kávy. Chtěl jsem se s Vámi poradit. používáte Kávovary? Sháním nějaký kávovar za rozumnou cenu kompaktních rozměrů. Přeci jen mám kuchyň opravdu malých rozměrů a na pracovní desce kuchyňské linky moc prostoru není. Je mi jasné, že s malými rozměry nemůžu počítat s plně automatickým kávovarem s mlýnkem apod. Klasický "turek" si dám ale není to ono. Jsem zhýčkaný od našich, ti využívají plně automaticky kávovar Bosch a to je jiné kafe :D V mém případě bude připadat v úvahu nějaký pákový kávovar. Ale jaký vybrat aby byl uspokojivý, malý a za rozumnou cenu?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
1mmortal
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 157
Registrován: pát 11. črc 2014 14:14:21
Bydliště: Ostrava
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod chris_cz » ned 21. kvě 2017 22:28:58

bialetka nebo frenchpress nebo aeropress nebo džezva:-)
[eCab | eGo-T batt Upgrade 18650(v3) + CE4(s)]--->
[eVic Easy | SID(s)(v1) + Vision Vivi Nova(s)]--->
[Joyetech eVic-VTC Mini(s) | VTCwo | eLeaf iStick Pico(s) | Geekvape Aegis + Kangertech Subtank(s) Mini(v2) | Toptank(s) Mini | Tobeco KS(s) | DigiFlavor Siren(s) 22 GTA MTL(v1) + (SS316L/∅0,30mm/∅2,5-3,0mm--0,7x-0,9xΩ/15,5W/215ºC--KGD) + (80VG/20PG--12mg)]
chris_cz
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 470
Registrován: ned 24. srp 2014 22:52:49

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod pe.ne » pon 22. kvě 2017 1:11:47

aeropress vypadá zajímavě, to jsem do teď neznal, ale je mi to od pohledu už moc "geek". osobně mám nejlepší zkušenosti s bialetkou. o pár příspěvků výš je o tom trochu diskuze.
Uživatelský avatar
pe.ne
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 306
Registrován: pon 19. zář 2016 2:34:51

Re: Káva - nápoj mnoha tváří

Příspěvekod Soptik81 » pon 22. kvě 2017 3:59:49

Asi bych ti také nejdříve doporučil alternativní přípravu kávy. (za mě aero) Pak u šálku dobré kávy si musíš setřídit myšlenky a hlavně potřeby a napsat co vlastně preferuješ. Pochopil jsem, že plný automat je pro Tebe Top a ty půjdeš cestou omezení a ústupků a zvolíš páku? S tím musím nesouhlasit. Z automatu nikdy nedostaneš takový shot jako z pákovky. Je to dáno spoustou faktorů od tlaku a teploty vody, sílu upěchování kávy už z technického řešení, absence řádného portafiltru, možnost regulace množství kávy a pro Tebe v poslední řadě, ale u přípravy kávy nejduležitější věc a to kvalitu mletí kávy, tzn kvalitní mlýnek. Kvalitní páky + mlýnek ti toto všechno nabízí, ovšem za cenu financí. Poslední položkou do pro a proti je i možnost a u většiny automatů spíše absence hygieny tzn čištění spařivací jednotky u automatů. Pokud pominu všechny technické pro a proti, musíš si položit základní otázku. Baví tě příprava kávy? Možnost ovlivnit výslednou chuť? Možnost experimentovat? Pracovat s tou kávou při přípravě? Tzn, osahat si jí? Jelikož toto všechno ti nabízí páka, zatímco automat to za Tebe řeší ve spařovací jednotce a ty víceméně nemáš možnost toto ovlivnit. Pokud tě toto všechno nezajímá a chceš si dát víceméně bezpracně, šálek espressa pak ano plný automat ti službu udělá a budeš spokojen. Pokud chceš ovšem něco víc a příprava kávy je pro Tebe určitým rituálem, počínaje laborováním s hrubostí mletí a konče zkoumáním extrahovaného "puku" pak automat odmítneš a zvolíš páku. A neposlední otázka, kterou si musíš položit je. Chceš pít opravdu espresso? Tzn těch 25-30 ml, nebo cca 55ml double shot kávového extraktu? Ono to opravdu není na 20 minutové posezení u kávy. Nebo chceš raději větší "kotlík" kávy? Espresso není Top v přípravě kávy. Espresso není tím nejlepším co příprava kávy nabízí. Espresso je pouze jedna z možností přípravy kávy a i ostatní přípravy mají Svá kouzla, takže musíš popřemýšlet
Obrázek
Uživatelský avatar
Soptik81
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 256
Registrován: čtv 13. říj 2011 5:19:37
Bydliště: Český Těšín
Národní vlajka:
Czech Republic

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků