Evropský parlament přitvrzuje

Dění v EP kolem revize směrnice o tabákových výrobcích nabírá na obrátkách. V průběhu roku vás podrobně o tomto dění informujeme a dnes přinášíme nové zásadní informace.

10.6.2013 byl přijat výborem ENVI soubor změn k původní revizi směrnice o tabákových výrobcích (z prosince 2012). Tato informace se k nám dostala teprve před několika dny od věrohodného zdroje.

Zatím je známo:

1)  všechny výrobky obsahující nikotin budou deklarovány jako léčivo. To se týká nikotinových náplastí, žvýkaček i našich liquidů. Jestli i liquidů bez nikotinu je ještě nejasné.

2)  není už žádná hranice obsahu nikotinu (mg / ml) nebo náplně (např. u patron předplněných -0.5 ml) k rozlišení zda se budou prodávat volně nebo povinně jen v lékárnách.

3)  státy mohou, podle svých zákonů, rozhodnout jestli se bude "léčivo e-liquid" prodávat povinně pouze v lékárnách nebo např. i v drogeriích.

4)  pro e-liquidy má být zřízena zjednodušená možnost povolení zařadit ho mezi léčiva. Povolování/zařazení je údajně ještě stále drahé a dost zdlouhavé na to, aby aktuální trh vyschl. Taky požadované náklady pro výrobu jsou pro většinu výrobců neúnosné.

5)  Snus zůstane (kromě Švédska) zakázán.

6)  příchutě nebudou zakázány

7)  panují diskuse o event. chybném překladu - angl. němčina. Pokud bylo dobře rozuměno, má se náš hardware(tedy přímo elektronické cigarety, módy a gripy) považovat za zdravotní pomůcku(ne léčivo). Ta ovšem potřebuje k povolení specifické certifikáty. Ty bude náš hardware získávat jen velmi těžko a ve spoustě případů to hraničí takřka s jistotou, že na podobný certifikát vůbec nedosáhne. Tím by byl téměř úplně rozbit i trh s hardwarem, ale jak bylo řečeno, doufejme, že se jednalo jen o chybný překlad.

Konečný text ještě není znám, jelikož toto jsou jen změny pro první verzi. Tyto budou nyní zapracovány (včleněny/doplněny do revidované směrnice o tabákových výrobcích) a pak zveřejněny.

 

Co bude následovat?

Usnesení ENVI je teoreticky teprve návrh.

a) Tento jde nyní do EU parlamentu (polovina září), ale protože návrh vychází z „expertního“ výboru ENVI, bude pravděpodobně přijat.

b) Po té bude o celé věci jednat ministerská rada EP, která s největší jistotou bude také souhlasit.

c) Jakmile bude nová směrnice (= EU zákon) oficiální, musí jí státy EU do 2 let zapracovat do svých zákonů.

d) Pokud to půjde hodně rychle, může být vše v EP hotové do konce tohoto roku a státy EU musí do roku 2015 zajistit vše potřebné.

 

Vyhlídky + teorie:

JURI právního výboru EP se postavila jednoznačně proti začlenění e-liquidu do směrnice o tabákových výrobcích a jako léčivo. To by mohlo eventuelně ještě rozhodnutí parlamentu ovlivnit.

Jakmile nabude nová direktiva právní moci, může se proti ní podat žaloba. Jak dlouho ale takové jednání může u Evropského soudního dvora trvat se nedá odhadnout. Pokud dost dlouho, může to pro e-kuřácký trh znamenat dokonce úplný konec.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na dění v EP reagují například v sousedním Německu?

Na fóru ERF(Elektronisches Rauchen Forum) je obrovské rozhořčení kvůli tomu co se děje. Uživatelé píší německým politikům a začali být méně zdvořilí, než byli předtím.

Na portále corporateeurope.org, je e-kuřácka komunita, združující se na diskusních fórech všude v EU, mimo jiné nařknuta z "astroturfingu": 

http://corporateeurope.org/news/tobacco-lobbyists-all-fired-ahead-key-vote

Toto je jeden z důkazů toho, proč je potřeba aby se uživatelé a všechny zájmové skupiny jasně a zřetelně distancovali od komerčních subjektů - v našem případě tedy prodejců a výrobců elektronických cigaret a všech doplňků. Pokud může být jakákoliv zájmová skupina nějak spojována s obchodní činností/politikou těchto subjektů, značně to snižuje jejich kredit s pohledu nezávislosti na dané věci.

Jedna z německých poslankyň si stěžovala v interview, že dostala mnoho e-mailů o e-kouření. Podle jejího mínění je to kampaň zaplacená e-cigaretovým průmyslem.

Zde je německý souhrn:

https://www.lobbycontrol.de/2013/07/eu-parlament-e-zigarettenlobby-auf-dem-vormarsch/

Snaha zdiskreditovat e-kouření/vaping v očích veřejnosti se v Německu stupňuje. Příklad: 11.7.2013 večer vyšel v největším něm. deníku Bild článek, že e-kuřáci inhaluji ve svých e-cigaretách místo nikotinu také hašiš, marihuanu, viagru a dokonce přípravky tlumící chuť k jídlu.

http://www.bild.de/news/inland/e-zigarette/mit-e-zigaretten-werden-auch-hasch-und-viagra-geraucht-31215214.bild.html

a hned následující den vyšel další, který ještě přitvrzuje:

Nadpis článku: Pravda o e-cigaretách a hned u prvních řádků zaznívá "hrozivitánská" citace: 

Karl-Heinz Florenz (65, CDU) - dokonce varoval, že: "e-cigarety jsou tikající časované bomby, které mohou být startovním výstřelem pro začátek drogové kariéry."

http://www.bild.de/ratgeber/gesundheit/e-zigarette/die-wahrheit-ueber-e-zigaretten-31263168.bild.html

Prostředky jak vaping zdiskreditovat se tedy začínají stávat čím dál více nefér a rozdávají neskutečně podpásové rány.

Debatu k aktuálnímu dění naleznete na našem fóru zde.

 

Za e-cigareta fans
Rumlik
 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah