Evropský parlament a vaping

Dění kolem vapingu v EP neustává a dnes se k nám dostalo opět pár nových informací. Tyto považujeme za natolik důležité, že vše ihned zveřejňujeme. 

3.12.2013 bude zasedat tripartita(ENVI, EU parlament a ministerská rada EU). Na tomto jednání opět dojde(prosakující zákulisní info) k pokusu prosadit záměr, aby byl e-liquid dostupný pouze v lékárnách a prohlášen za léčivo. Tato aktivita je v EP vedená paní Lindou McAvan, která se tyto regulace snaží všemožně prosadit. Dále litevský prezident rady, blokuje všechny liberární snahy a tvrdí, že hovoří jménem všech EU ministrů zdravotnictví, pokud požaduje lékárenskou povinnost.(tedy prodej v lékárnách).

Spekulace

Linda MCAvan by zde mohla být v pozadí aktivní a protože EP již přeci rozhodl jinak, tak by paní McAvan jeho stanovisko vlastně měla zastupovat. Její snaha však poukazuje na něco zcela jiného. Její zarputilá snaha nastavit pro vaping velice přísnou regulaci, hraničí se snahou volný trh s elektronickými cigaretami zcela zničit. Opakovaně v EP prohlašuje, že jsou pod silným tlakem lobistů z tabákového průmyslu, ale komu je elektronická cigareta vlastně trnem v oku? Není to právě onen tabákový průmysl, který se o restrikce e-cigaret snaží, aby náhodou nebyl ohrožen jeho příjem z klasického tabáku a kouření? Není to právě tabákový průmysl, který zde neskutečně zaspal a dnes již sem tam prosakují informace, že se jeden z největších světových hráčů v prodeji tabáku a cigaret chystá na vstup do oblasti vapingu? Nebylo by tedy teoreticky možné, že je za tím třeba snaha připravit cestičku pro jednoho jediného vyvoleného a certifikovaného výrobce, kterému úplně čistě náhodou spadne do klína monopol(minimálně v začátku platnosti případných restrikcí)? S přihlédnutím k uvedeným spekulacím, nemůže být čistě náhodou právě Linda McAvan tou osobou, která je ovlivněna lobisty(proti kterým veřejně tak strašně brojí) z tabákového průmyslu? Roční rozpočet lobistů tabákového půmyslu, který je určen na jejich činnost je cca 5 milionů euro a s tím se již dá poměrně slušně pracovat. Linda McAvan se jistě nechtěla stát terčem různých podobných podezření a spekulací, ale její konání právě těmto názorům jen nahrává.        

Co tedy podniknout dále?

Žádáme všechny vapery, prodejce a zájmová združení o zasílání e-mailů(s žádostí o pomoc) na dotčené instituce, které mohou do tohoto jednání ještě zasáhnout(Ministerstvo průmyslu a obchodu - sekce ochrana spotřebitele, Ministerstvo zdravotnictví, poslaci Everopského i našeho parlamentu - adresy , Tiskový odbor: hana.burianova@hrad.cz a Vedoucí Kanceláře prezidenta ČR: vratislav.mynar@hrad.cz).  

Jelikož máme čas už jen do 2.12.2013, prosíme všechny dotčené, pokud jste registrováni i na jiných forech EU nebo znáte někoho, kdo tam registrován je, upozorněte na tento článek(případně přeložte základní info postněte to tam). V ministerské radě má každý stát hlasovací váhu odpovídající počtu obyvatel. Je tedy důležité ovlivnit v našem smyslu hlavně země s velkým počtem obyvatel.

Zveřejněno ve spolupráci s:

Zájmové sdružení E-Dampfen(IG-ED - e-kuřácké sdružení)

Diskuse ve fóru

Za e-cigareta fans
Rumlik
 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah